• info@mk-yonetim.com
  • Pzt-Cumartesi: 10:00 - 20:00

Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler kapsamında verilen hizmetler;
Site sakinlerinden istek, öneri ve şikayetlerin alınması
Site sakinleri ve sahiplerinin site yönetimi ile ilgili tüm istek, öneri ve şikayetleri halkla ilişkiler personeli tarafından karşılanmaktadır. Gelen talepler sert ve yumuşak ortamlarda kayıt altına alınarak iş emri olarak ilgili birimlere aktarılır. Açılan iş emirlerinin sona ermesine kadar olan süreçte personele rehberlik edilir, firma halkla ilişkiler personelinin yaptığı işi sorgulamakla görevlendirilir. Takip edilen işin tamamlanması ile açılan iş emirleri kapatılır ve ilgili kat sakinleri / sahipleri bilgilendirilerek memnuniyet sorgulamaları yapılır. Yönetimin görev ve sorumluluğunda olmayan hususlar ilgili kurum ve kuruluşlara iletilir ve site sakinleri konuya göre ilgili kuruma yönlendirilir.

Gelen bildirimlerin raporlanması, yönetim kuruluna sunulması
Site Yönetimine yapılan tüm yazılı ve sözlü talepler kayıt altına alınır. Talepler iş alanına göre sınıflandırılır. İşin inşaat aşamasında fotoğrafı çekildi. Site yönetim personeli tarafından yapılan tüm teknik, temizlik ve idari işler haftalık ve aylık olarak raporlanmaktadır. Yönetim kurulu ile haftalık ve aylık olarak paylaşılır.

Site yönetim personeli arasında koordinasyon
Sitedeki tüm personel ile işbirliği yapar, aksaklıkları tespit eder ve geri bildirim sağlar. Personel arasındaki iletişim bu birim tarafından sağlanmaktadır. Site personelinin iş kıyafetleri ve isim etiketleri üzerinde çalışarak zamanında teslimatını sağlar.

Borç-alacak durumunun konut sakinlerine / sahiplerine bildirilmesi (sözlü ve SMS ile)
Aidat takip birimi ile ortaklaşa çalışan halkla ilişkiler birimi, aidat veya muhasebe personelinin bulunmadığı durumlarda site sakinleriyle buluşmak, borç bilgisi vermek, bu alandaki sorunları çözmek ve ilgili birimlerle raporlamaktan sorumludur. Bu birim ayrıca ödemesini geciktiren konut sakinlerini / maliklerini sözlü, e-posta ve SMS yoluyla bilgilendirir.

Kat maliklerinin hizmet alımlarında memnuniyet sağlanması
Daire sahiplerinin her talep için başvurdukları ilk birim olan halkla ilişkiler bölümü, halkın memnuniyetini sağlamak için yetkili birimdir.